Не лише слова, а й вчинки: як бути дієвими союзниками транс-, інтерсекс- і асексуальних людей

Не лише слова, а й вчинки: як бути дієвими союзниками транс-, інтерсекс- і асексуальних людей

Привіт, друзі! Сьогодні хочемо поговорити з вами на важливу, але мало обговорювану тему - про союзництво з транс-, інтерсекс- і асексуальними людьми. Можливо, ви не знаєте, що це за слова, або не розумієте, чому вони такі важливі. Або може, ви знаєте когось, хто належить до цих спільнот, і хочете підтримати його або її. Або може, ви самі є частиною цих спільнот, і шукаєте поради, як боротися з дискримінацією і насильством. У будь-якому випадку, я сподіваюся, що цей пост буде корисним і цікавим для вас.

Спочатку давайте розберемося, що означають ці слова. Транс-людина - це людина, чия гендерна ідентичність не збігається з тим статевим призначенням, яке їй було дано при народженні. Наприклад, людина може народитися з жіночими статевими органами, але почуватися чоловіком або небінарною людиною (тобто не належати до жодного гендеру або поєднувати риси різних гендерів). Інтерсекс-людина - це людина, яка народилася з такими статевими органами або хромосомами, які не вписуються в типовий поділ на чоловічий або жіночий. Наприклад, людина може мати яєчники і пеніс або мати XXY хромосоми. Асексуальна людина - це людина, яка не відчуває сексуального бажання до інших людей або взагалі до нікого. Наприклад, людина може мати романтичні почуття до когось, але не хотіти з ним або з нею спати.

Це дуже спрощене пояснення цих понять, і варто пам’ятати, що всередині кожної спільноти є багато розмаїття і нюансів. Кожна людина має свою унікальну історію і досвід, і ми повинні поважати їхнє право самовизначення і самоназвання. Якщо ви хочете дізнатися більше про цих людей і їхнї потреби, я рекомендую вам відвідати освітні семінари, які проводяться нашими фахівцями.

Але що таке союзництво і чому воно таке важливе? Союзництво - це діяльність, спрямована на підтримку і захист прав інших людей, які страждають від дискримінації або насильства через свою ідентичність. Союзництво означає не тільки симпатію або співчуття, але й активну участь у боротьбі за рівність і справедливість. Союзництво означає не тільки говорити правильні слова, але й робити правильні вчинки. Союзництво означає не тільки бути другом або партнером, але й бути союзником.

Як ми можемо бути союзниками транс-, інтерсекс- і асексуальних людей? Є багато способів, як ми можемо це робити, але ось деякі з них:

- Визнавати різноманітність цих спільнот і те, як вони перетинаються з іншими особливостями, такими як раса, клас, вік, статус мігранта тощо.

- Завжди використовувати ті імена і займенники, які люди хочуть, щоб ви використовували. Якщо ви не впевнені, запитайте! Якщо ви помилилися, виправте себе - без того, щоб знецінювати їх значення, без того, щоб робити виправдання або без того, щоб робити з цього велику справу/перепрошувати/привертати увагу до себе. Ввічливо (і непомітно, якщо можливо) виправляйте інших, якщо вони використовують неправильний займенник. Допомагайте бути експліцитним, а не сподіватися, що вони зрозуміють.

- Запитуйте, коли і де безпечно використовувати їх обране ім’я і займенники (наприклад, якщо транс-людина не розкрила своєї ідентичності вдома, запитайте їх, як вам до них звертатися біля їх сім’ї тощо).

- Не запитуйте транс-людей про їх “справжнє” ім’я (тобто те, з яким вони народилися). Це нав’язливо і означає, що їх обране ім’я недостовірне і менш “справжнє”. Якщо ви знаєте їх народження ім’я, не розголошуйте його іншим.

- Замість того, щоб запитувати транс-людей про їх статеві органи, хірургічні операції, гормональну терапію або інші особисті питання, які не стосуються вас, поважайте їхню приватність і межі. Це нав’язливо і означає, що ви редукуєте їх до їхнього тіла. Якщо вони хочуть з вами поділитися цими інформаціями, вони самі це зроблять. Якщо ви хочете дізнатися більше про транс-людей і їхнє здоров’я, шукайте надійні джерела інформації, а не робіть з них ваш об’єкт дослідження.

- Не робіть припущень або стереотипів про транс-, інтерсекс- і асексуальних людей. Не припускайте, що ви знаєте їхню гендерну ідентичність або сексуальну орієнтацію за їхньою зовнішністю, голосом, манерою поведінки або будь-якими іншими ознаками. Не припускайте, що всі транс-люди хочуть перейти або пройти медичний процес. Не припускайте, що всі інтерсекс-люди мають проблеми з репродуктивною системою або страждають від гормонального дисбалансу. Не припускайте, що всі асексуальні люди не хочуть мати стосунків або не можуть закохуватися. Не припускайте, що всі ці люди однакові або мають одинаковий досвід.

- Не викривайте транс-, інтерсекс- і асексуальних людей без їх дозволу. Це може бути небезпечно для них, особливо якщо вони живуть у середовищах, де вони можуть зазнати насильства або переслідування через свою ідентичність. Це також порушення їх права на приватність і автономію. Якщо вони хочуть розповісти комусь про свою ідентичність, вони самостійно це зроблять.

- Не очікуйте, що транс-, інтерсекс- і асексуальні люди будуть вашими вчителями або представниками своїх спільнот. Вони не зобов’язані пояснювати вам все про себе або про свої спільноти. Вони не зобов’язані відповідати на ваші питання або розвіювати ваші міфи. Вони не зобов’язані говорити від імені всіх своїх спільнот. Вони не зобов’язані бути ідеальними або відповідати вашим очікуванням. Вони просто люди, як і ви, і вони мають право на свої думки, почуття, помилки і суперечності. Якщо ви хочете навчитися більше про транс-, інтерсекс- і асексуальних людей, знайдіть надійні джерела інформації, прочитайте книги, перегляньте фільми, послухайте подкасти, які створені цими людьми або з їхньою участю.

- Говоріть проти дискримінації і насильства, яким зазнають транс-, інтерсекс- і асексуальні люди. Не мовчіть, коли чуєте жарти, образи, стереотипи або неправдиву інформацію про цих людей. Не дозволяйте, щоб вони були зневажені, заперечені, невидимі або виключені. Захищайте їх права і безпеку. Приєднуйтесь до кампаній, акцій або організацій, які прагнуть поліпшити життя цих людей. Показуйте свою солідарність і підтримку.

- Створюйте безпечні та включаючі простори для транс-, інтерсекс- і асексуальних людей. Переконайтеся, що вони мають доступ до ресурсів, послуг, освіти, охорони здоров’я, житла тощо. Переконайтеся, що вони мають можливість висловлюватися, брати участь, лідерствувати тощо. Переконайтеся, що вони мають можливість бути собою без страху або сорому. Наприклад, встановлюйте гендерно-неутральні туалети на своїх заходах або у своїх приміщеннях. Використовуйте гендерно-неутральну мову та звертання. Запрошуйте транс-, інтерсекс- і асексуальних людей до свого колективу або проекту.

- Слухайте транс-, інтерсекс- і асексуальних людей. Дайте їм можливість розповісти про свої досвіди і потреби. Дайте їм можливість визначати свої пріоритети і цілі. Дайте їм можливість бути експертами свого життя. Дайте їм можливість вчити вас і коригувати вас. Дайте їм можливість відмовитися або сказати “ні”. Дайте їм можливість зробити помилку або змінити думку. Дайте їм повагу і визнання.

- Підтримуйте транс-, інтерсекс- і асексуальних людей. Визнавайте їхню силу і красу. Відзначайте їхні досягнення і успіхи. Співпереживайте їхнім труднощам і болям. Надавайте їм допомогу і ресурси, якщо вони просять або потребують. Будьте поруч, коли вони потребують вашої присутності або вашого захисту. Будьте готові до того, що вони можуть не потребувати вашої підтримки або вашого порадника. Будьте готові до того, що вони можуть мати інших союзників або джерела підтримки. Будьте готові до того, що вони можуть не дякувати вам або не хвалити вас за ваше союзництво. Будьте готові до того, що вони можуть бути злі або розчаровані вами за ваше союзництво.

Це лише деякі з речей, які ми можемо робити, щоб бути союзниками транс-, інтерсекс- і асексуальних людей. Я знаю, що це не завжди легко або зручно, але я впевнений, що це варто. Я впевнений, що це робить наш світ кращим місцем для всіх нас. Я впевнений, що це робить нас кращими людьми.

Я сподіваюся, що цей пост надихне вас на думки і дії. Я сподіваюся, що ви будете продовжувати навчатися, рости і змінюватися. Я сподіваюся, що ви будете практикувати союзництво не тільки сьогодні, але й завтра, і завжди.

Дякую за ваш час і увагу. Бажаємо вам всього найкращого! 💜

Джерело